Младежките организации в ЕС, Африка и Латинска Америка се намират в бързо променяща се социална среда и граждански сектори. Дори в ЕС, където те обикновено функционират добре, продължителната икономическа криза и неотложните обществени предизвикателства се противопоставят на способността на публичните политики да предотвратят маргинализацията на уязвимите социални групи. В Африка икономическите, социалните и политическите институции, като правителства, пазари и компании, често не успяват да задоволят ключови основни нужди и права на хората в обществото или пренебрегват големи групи от населението.
Много младежки лидери са силно мотивирани да променят обществото към по-добро и вярват, че могат да го направят чрез гражданския сектор. И все пак застъпническата и благотворителната дейност в гражданския сектор също се променя. Тъй като социалните проблеми стават все по-трудни за решаване, много от традиционно действащите нестопански организации в крайна сметка се оказват неефективни поради тромавия, институционален, зависим от донори и егоистичен модел на работа. Социалните иновации и рискове, нестопанските организации, които възприемат търговски стратегии, социалните кооперативни предприятия и общностното предприемачество се очертават като новите тенденции в гражданския сектор на 21 век. Тези форми често се обединяват в общия термин „социално предприемачество“.
Въпреки това новата тенденция размива традиционните граници между публичния, частния и гражданския сектор. Тя е променлива, недостатъчно проучена и объркваща за много младежки организации. Макар да вярват, че трябва да насърчават младежките лидери да поемат по новия път на „социалното предприемачество“, те не разполагат както с теоретична, така и с практическа база, за да се ангажират с ефективно изграждане на капацитет. Проектът SE-HUB е замислен като съвместна инициатива на 6 организации с различен профил от 4 различни континента за разработване на адекватни методи за работа с младежи, идентифициране на добри практики и разработване на достъпни обучителни материали за дейности по изграждане на капацитет в областта на социалното предприемачество.
Период на изпълнение:
Финансирано от:
Програма "Еразъм +" на Европейския съюз
Основни концепции:
- социално предприемачество
- обществена промяна чрез гражданския сектор
- активни млади хора
Целеви групи и ползватели:
- младежки лидери, младежки работници и организации
- млади хора от 4 континента
Разработки и продукти от проекта:
- Обучения за изграждане на капацитет и обучения на обучители, с участието на младежки работници и младежи от всички страни-партньори;
- Учебни материали и база с добри практики за социално предприемачество и социални иновации в гражданския сектор, представени чрез отворени образователни ресурси и мобилно приложение;
- Мрежа от хъбове за обучение по социално предприемачество и социални иновации (мрежа SE-HUB);
- Местни обучения, адаптирани към нуждите на младите хора във всяка една от страните, представени в проекта.
Партньори:
- Сдружение „Международен институт по мениджмънт“, България
- Social Youth Development Civil Nonprofit Society, Гърция
- National Youth Council, Намибия
- Word And Sound Live Literature Company, Южна Африка
- Associacao Paranaense de Cultura APC, Бразилия
- Universidad de Colima, Мексико